kopi khas Turki - Türk Kahvesinin Faydaları

Türk Kahvesi, milli kültürümüz haline gelmiş, telve, fincan, lokum ve cezvenin ayrılmaz bütünüyle kabullendiğimiz mükemmel bir içecektir. Baş başa bir buluşmada, kadınlar matinesinde, ya da özel günlerde sıklıkla tüketilen Türk kahvesi harika lezzetinin yanı sıra faydaları ile de kendisinden söz ettirmektedir.

Türk kahvesini bu yazımızda faydaları ve zararları olmak üzere ikiye ayırarak sizlere anlatacağız. İlk bölümde Türk kahvesinin insan sağlığına mükemmel faydalarından bahsederken, ikinci bölümde ise fazla tüketilen Türk kahvesinin zararlarından ve yan etkilerinden bahsedeceğiz. Ancak genel olarak Türk kahvesinin faydalarının zararlarından daha çok olduğunu sizlere söyleyebiliriz.

Türk Kahvesinin Sağlığa Faydaları

İçerisinde kafein, kahveol, kafestol ve klorojenik asit bulunduran Türk kahvesi insan sağlığı için oldukça faydalı bir içecek halime gelmektedir. Klorojenik asit metabolizmaya faydalı olan bir bileşiktir.

Türk Kahvesi Zayıflatır

Yapılan araştırmalar sonucunda Türk kahvesi tüketimi sonucunda vücuttaki şeker emiliminin %7 oranında daha düşük gerçekleştiği tespit edilmiştir. Türk kahvesinin içerisindeki klorojenik asit sayesinde şeker emilimini azaltan vücut düzenli egzersiz ve diyet ile birlikte zayıflamak daha da kolaylaşıyor.

Türk kahvesi içerisindeki kafein miktarı da metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını teşvik etmektedir. Bu nedenle sade Türk kahvesi tüketmenin yanına egzersiz ve düşük kalorili beslenmeyi eklerseniz zayıflamak çok daha kolay olacaktır.

Türk Kahvesi Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yine Türk kahvesinin içerisinde bulunan klorojenik asitten bahsedeceğiz. Bu asit aynı zamanda insan vücudunun gereksinim duyduğu en iyi antioksidanlardan birisi konumundadır. Haftada 3 ayrı gün sade Türk kahvesi tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok faydalıdır.

Türk Kahvesi Diyabete Faydalıdır

Yapılan araştırmalar sonucunda ay içerisinde 3-4 fincan Türk kahvesi tüketen insanların tüketmeyenlere göre daha az şeker hastalığına yakalandığı tespit edilmiştir. İçerisindeki klorojenik asit ile birlikte Türk kahvesi daha düşük karbonhidrat ve glikoz emilimi yapmanızı sağlayarak kan şekerini kontrol altında tutmanızı sağlamaktadır.

Türk Kahvesi Zinde Tutar

Yüksek kafein oranı ile birlikte Türk kahvesi, gün içerisinde yaşayabileceğimiz, stres, fazla çalışma, uyku eksikliği ve aşırı yemek yorgunluğu gibi problemleri aşmamıza yardımcı olarak vücudu zinde tutmaktadır.

Gün içerisinde tüketeceğiniz 1 fincan Türk kahvesi günün geri kalanı için beyini uyarır, odak gücünü artırır, konsantrasyon eksikliğini giderir ve moralmen üst seviyelerde hissetmenizi sağlar.

Türk Kahvesinin Beyne Faydaları

Türk kahvesinin insan sağlığında faydalarından bir diğeri de beyin sağlığını yakından takip edebilmesidir. Yapılan araştırmalar sonucunda azami miktarlarda Türk kahvesi tüketen insanlarda ileri yaşlara bağlı Parkinson ya da Alzheimer gibi hastalıkların daha az görüldüğü kanısına varılmıştır.

Türk kahvesi tüketmek ilere yaşlara bağlı bunama ve zihinsel problemleri ciddi oranda azaltmaktadır.

Türk Kahvesi Karaciğere Faydalıdır

 

Bir takım virüsler, aşırı alkol tüketimi, yoğun ilaç kullanımı ya da düzensiz beslenme sonucunda ortaya çıkabilen karaciğer hastalıkları çok daha tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Türk kahvesinin içerisindeki bileşenlerin ise karaciğerde yağlanma, kanser hücresi çoğalma, siroz oluşumu gibi durumları önlediği tespit edilmiştir.

Ayrıca Türk kahvesinin içerisindeki kafestol ve kahveol maddelerinin de karaciğeri zehirleyecekmaddelerin vücuttan atılımı için mücadele gösterdiği bilinmektedir.

Türk Kahvesi Kanserle Mücadele Eder

Haftada 1 Türk kahvesi tüketmek insanların vücutlarının genel sağlık durumlarının korunması için yeterlibir miktardır. Yapılan araştırmalar sonucuna Türk kahvesinin içerisindeki kafestol, kahveol ve klorojenik asidin kanserli hücreler karşı mücadele verdiği anlaşılmıştır. Vücuttaki bağışıklık sistemini de güçlendiren klorojenik asit, serbest radikallerin vücutta kötü hastalıklara neden olmasını önlemektedir.